Sadržaj:

Valentino Rossi završio je pretposljednji drugu uzastopnu MotoGP utrku: "Nadao sam se da ću se boriti za bodove"

Posljednje trke Valentina Rossija u MotoGP-u neće biti lake. Mitski italijanski vozač završio je drugu uzastopnu trku u Aragonu, završio je pretposljednji među onima koji su prešli ciljnu liniju i cijeli vikend bio nemoćan, daleko od borbe za bodove.

MotorLand je staza koja je istorijski bila loša za Italijana, a ova sezona je samo produbila njegove tuge. Pao je već na prvom slobodnom treningu, a odatle je sve krenulo od lošeg na gore. Ostalo je još samo pet trka da se Rossi povuče iz MotoGP-a.

Rossi je sretan što ostavlja Bagnaia i Morbidellija, svoje učenike VR46, na mreži

Rossi Aragon Motogp 2021

“Bila je to teška trka nakon teškog vikenda. Očekivao sam da ću se boriti za bodove i ostati u 15, ali sa mekim sam morao da brinem o gumama u prvim krugovima. Trudio sam se da ih ne eksploatišem previše, sa dovoljno ritma, ali nije bilo dovoljno, danas je bilo tako“, priznao je Rosi.

Ovo je druga uzastopna trka u kojoj je Rossi završio pretposljednji. U Silverstoneu je ostao bez guma i to ga je brzo spustilo na stazu u kojoj je bio dobar, ali ovdje nije imao direktan ritam. Srećom po njega uspio je proći pored svog brata Luca Marinija u posljednjoj dionici testa i izbjegavajte posljednju poziciju.

Rossi Aragon Motogp 2021 2

Što se tiče guma, Rosi ističe da morali ste koristiti meke, jer je s mekim bilo brže. Vozio sam vrlo glatko, ali kada ste toliko zaostali teško je oporaviti se bez korištenja guma. A onda je ova staza teška za Yamahu. „Podaci ga podržavaju, jer najbolja Yamaha je bila ona Fabija Kvartarara, osmi.

Sljedeća trka će se održati sljedeće sedmice Misano, Rossijeva pretposljednja posjeta Italiji kao službeni MotoGP vozač, pošto će po povratku Amerike biti još jedna Velika nagrada na stazi Marco Simoncelli. Videćemo da li na stazi najbližoj Tavuliji, a uz očekivanu atmosferu, Rosi može da dobije nešto drugo.

Rossi Aragon Motogp 2021 3

U toj trci, Rosi će debitovati sa onim što bi trebalo da bude njegov poslednji MotoGP saigrač, Italijan Andrea Dovizioso. Kome Rossi hvali je prema svojim zenicama VR46: " Krajem godine ću prestati i ostaviti Pecca Bagnaia i Franca Morbidellija, koji su dva od najjačih vozača na mreži."

O prvoj pobjedi svog pilota, Rossi objašnjava da " Peccova karijera je bila 10 godina: krenuo je sa štapa, uvijek je bio ispred, i izborio je pobjedu boreći se do posljednjeg kruga. Propušten je samo najbrži krug. Svi smo jako, veoma srećni: ja, Učio, Albi… oni su radili sa ovim momcima svaki dan, ali istina je da su zasluge za njih."