Rossi stiže do 100 pobjeda u Asenu 2009

Valentino rossi pozvan je da bude jedan od velikana u istoriji Grand Prixa. Današnjom pobjedom stigao je do 100 u cijeloj karijeri, i to u ovom trenutku samo sjajne Giacomo Agostini ima 123 pobjede u karijeri. Cifra se čini nedostižnom, ali sa procentom od više od 50% pobjeda u trkama u kojima učestvuje, čini se da Valentinu nije potrebno više od par sezona da pobijedi najuspješnijeg vozača u istoriji.

Današnja trka nije imala mnogo više istorije, pošto je poznavajući veliki potencijal Jorgea Lorenza, Valentino uspeo da iskoristi loš start Španca i nakon što je prošao Danija Pedrosu i Kejsija Stonera posvetio se postavljanju krugova u 1: 36 da su Lorenza držali na udobnoj udaljenosti od dvije sekunde.

Valentino Rossi i Jorge Lorenzo

Jorge Lorenzo Pokrenuo je i kalkulator i sredinom trke, kada je bio svjestan da više ne može sustići Rossija, posvetio se održavanju pozicije, što mu je omogućilo da postigne prijeko potrebne bodove za svjetsko prvenstvo. Lorenzo u ovom trenutku pokazuje zrelost koju do ove sezone nismo vidjeli. Što ga naglo pretvara u jednog od najozbiljnijih kandidata za MotoGP Svjetsko prvenstvo 2009. godine.

Dani pedrosaJoš jednom se srušio u trećem krugu, iako se ovoga puta čini da mu je narušeno samo samopouzdanje i da nije bilo fizičkih posljedica po njega. Danijeva “sreća” je što ni njegov timski kolega Andrea Dovizioso nije završio trku, pa ih je i dalje dijelila samo dva boda na četvrtoj i petoj poziciji.

Treći klasifikovani u trci je bio iscrpljen Casey Stoner, koji nije mogao da ne odbrani svoju poziciju kada su se istakli Rossi i Lorenzo. Čini se da Australac nije baš zadovoljan trenutnom konfiguracijom svog Ducatija, zbog čega odlično radi. Već u Barseloni trka je završila uništena, a danas je i njegovo lice na podijumu bilo lice iscrpljenog. Iako mu treće mjesto omogućava da prati Rossija i Lorenza na tabeli, gdje ih sada dijeli pet i devet bodova od lidera.

Iza Toni Elijah kažnjen je sa dvadeset sekundi zbog preskakanja brze šikane, pa je uprkos tome što je prešao ciljnu liniju na osmoj poziciji, završio 12. ispred Setea Gibernaua, koji je takođe potpisao vikend za zaborav.

Kolin Edvards Asen 2009

Onaj koji nastavlja da održava svoj nivo i potvrđen je kao najbolji privatnik na mreži je Amerikanac Colin Edwards, koji je završio četvrti i bodvno izjednačen sa Pedrosom za šesto mjesto na svjetskom prvenstvu. Trenutno se nekoliko vozača može pohvaliti da je završilo na toj poziciji, odmah iza trojice najsposobnijih vozača ove sezone. Da su jadnom Edwardsu dali bolji materijal, siguran sam da bi više njih čupalo kosu jer su je pustili.